سطوح ایمنی و استانداردهای سلامت کاربران در تجهیزات Meru Networks

sfasf.jpg 

سطح ایمنی تجهیزات به کار گرفته شده در شبکه های بی سیم همواره یکی از مسائل مورد توجه کاربران این شبکه ها بوده است چراکه این نگرانی به حق همواره وجود دارد که امواج منتشر شده در محدوده تحت پوشش شبکه چه تاثیری روی بدن کاربران حاضر در این شبکه ها خواهد گذاشت. کاربران شبکه های بی سیم پیاده سازی شده با تجهیزات Meru Networks نیز از این قاعده مستثنی نیستند به همین دلیل در ادامه تلاش داریم این دغدغه کاربران را در ارتباط با تجهیزات Meru Networks بررسی نماییم.

 

شاخص بررسی:

همانند هر بررسی علمی دیگر لازم است در ابتدای این گزارش، شاخص اصلی بررسی را معرفی نماییم. ما در این گزارش صرفاً از منابع مستقلی بهره می گیریم که هیچ وابستگی به شرکتی خاص نداشته و همگی در طیف نهادهای حاکمیتی در دنیا قرار داشته باشند. در مناطق مختلف دنیا سازمان های متفاوتی متولی نظارت و تنظیم مقررات حاکم بر عرضه تجهیزات ارتباطات بی سیم در بازار هستند که به عنوان نمونه در کشورمان سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی به عنوان یک نهادحاکمیتی عهده دار این وظیفه می باشد.

یکی از معتبرترین سازمان های نظارتی در دنیا در حوزه نظارت بر تجهیزات ارتباطات بی سیم FCC (Federal Communication Commission) می باشد که زیر نظر مستقیم دولت ایالات متحده آمریکا در بالاترین سطح حاکمیتی کار می کند و متولی تنظیم مقررات مربوط به تولید و عرضه تجهیزات ارتباطات رادیویی در 50 ایالت کشور آمریکا است. مدیریت کلان این رگولاتوری توسط 5 نفر انجام می گیرد که همه آنها به صورت مستقیم توسط رئیس جمهور برای مدت 5 سال انتخاب می گردتد به همین دلیل نمی توان به این نهاد هیچ گونه اتهامی در ارتباط با وابستگی آن به یک شرکت خصوصی و یا نادیده گرفتن نکات مربوط به سلامت عموم مردم را وارد نمود. اعتبار علمی این نهاد در سطحی است که قوانین آن به عنوان شاخص و ملاک بسیاری از بررسی های آکادمیک در حوزه بررسی سلامت تجهیزات ارتباطی در حال حاضر در دنیا قرار می گیرد.

 

قوانین FCC و تجهیزات WiFi:

تجهیزات مربوط به پیاده سازی شبکه های WiFi یکی از گروه های تجهیزات ارتباطی بی سیم هستند که FCC در ارتباط با آنها قوانین لازم را بر مبنای بررسی های علمی لازم وضع نموده است. از آنجایی که تجهیزات Meru Networks در گروه تجهیزات WiFi با قابلیت کار در بازه های فرکانسی 2400 – 2483 MHz و 5725 – 5850 MHz با مودولاسیون دیجیتال قرار می گیرند ما باید قوانین مربوط به این گروه از تجهیزات را بررسی نماییم.

کتاب بخش 47 قوانین FCC در بند 15، ماده 247، ردیف 3 اشاره مستقیم به قوانین مربوط به تجهیزات WiFi فوق الذکر دارد.(1)در تصویر این قانون که در ادامه آمده است ملاحظه می شود که سطح توان خروجی مجاز برای تجهیزات WiFi در بازه های فرکانسی 2400 – 2483 MHz و 5725 – 5850 MHz با مودولاسیون دیجیتال که سلامت کاربران و افرادی که مجاورت این تجهیزات قرار می گیرند را تضمین می نماید، کمتر از 1 وات اعلام گردیده است.

 Meru-FCC.jpg
 
 
  1. بخش 47 قوانینFCC یک کتاب 940 صفحه ای است که قانون مذکور در صفحه 842 آن چاپ شده است. لینک دانلود این کتاب از سایت GPO که منبع انتشار اسناد رسمی دولت ایالات متحده آمریکا است در ادامه جهت استحضار قید شده است:

http://www.gpo.gov/fdsys/search/pagedetails.action;jsessionid=TGKXTLGT28N1yvZTGQJWnCNvpyyYpyJLTY3WyMvt8Ppvh5GZLVNC!-1907285438!982084779?collectionCode=CFR&searchPath=Title+47%2FChapter+I%2FSubchapter+A%2FPart+15&granuleId=&packageId=CFR-2007-title47-vol1&oldPath=Title+47%2FChapter+I%2FSubchapter+A%2FPart+0&fromPageDetails=true&collapse=true&ycord=1065

علاوه بر این در جدولی که در سایت FCC(2)به عنوان خلاصه قوانین بخش 15 آمده نیز این امر تصریح شده است که تجهیزات زیر مجموعه استاندارد 802.11n باید حداکثر از توان خروجی 1 وات و نه بیشتر بهره مند باشند.

 Meru-FCC-Link.jpg
 
 
  1. این جدول در لینک زیر در سایت رسمی FCC قابل مشاهده است:

http://transition.fcc.gov/pshs/techtopics/techtopics10.html

 

FCC و Meru Networks:

شرکت Meru Netwroks یه عنوان یکی از عرضه کنندگان اصلی تجهیزات پیاده سازی شبکه های WiFi در ابعاد Enterprise در دنیا که مقر اصلی آن در شهر Sunnyvale ایالت کالیفرنیا واقع شده همکاری تنگاتنگی با FCC دارد و برای تمامی تجهیزات خود گواهینامه FCC دریافت نموده است.

نکته قابل توجه در ارتباط با تجهیزات Meru Networks این است که این تجهیزات حتی از استانداردهای FCC نیز فراتر عمل نموده اند به طوریکه کلیه Access Point های Indoor این برند توان خروجی به مراتب کمتر از حدی که FCC تعیین نموده دارند.

Meru Networks به صورت استاندارد در دیتاشیت تمام تجهیزات خود در بخش Regulatory (Radio) Approvals به دریافت استاندارد FCC برای هریک از تجهیزات خود اشاره نموده است.

به علاوه در بخش OET (Office of Engineering and Technology) سایت رسمی FCC تاییدیه تجهیزات Meru Networks قابل جستجو هستند. به عنوان یک نمونه در لینک زیر به تاییدیه های FCC برای Access Point مدل AP332 شرکت Meru اشاره شده است.

https://apps.fcc.gov/oetcf/eas/reports/GenericSearchResult.cfm?RequestTimeout=500

 

Meru-OET-FCC.jpg

 

در ادامه عکس های مربوط به تست تجهیزات این برند در اتاق های تست FCC با تجهیزات کنترلی مختلف نیز آورده شده که به نمونه های آنها در ادامه اشاره می شود. عکس های زیر به خوبی گویای دقت تست های انجام شده توسط FCC روی هر کدام از تجهیزات Meru Networks هستند. این عکس ها نیز متعلق به تست Access Point مدل AP332 می باشند.

 

Meru_Safety2.jpg

Meru_Safety3.jpg

 

سایر تاییدیه های Meru Networks:

علاوه بر FCC به عنوان یکی از معتبرترین سازمان های رگولاتوری در دنیا، شرکت Meru Networks از رگولاتوری ها و سازمان های تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی دیگر مناطق دنیا نیز تاییدیه های لازم را دریافت نموده است که شامل موارد زیر می شوند:

- R&TTE از منطقه یورو (اتحادیه اروپا)

- ICES از کشورکانادا

- VCCI از کشور ژاپن

- GITEKI از کشور ژاپن

- ARIB از کشور ژاپن

همچنین شرکت ساخت سیستم برای کلیه Access Point های Meru موفق به اخذ Type Approval از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی کشورمان شده است.

تاییدیه های FCC در کنار تاییدیه های فوق که همگی به صورت رسمی در دیتا شیت تجهیزات این برند ذکر شده اند نشان از اهمیت شرکت Meru Networks برای سلامت کاربران تجهیزات خود دارد. همانطور که پیشتر نیز ذکر شد در بسیاری از موارد Meru به خصوص برای تجهیزات Indoor خود پا از استانداردهای سازمان های رگولاتوری فراتر گذاشته و سطح امواج تجهیزات خود را پایین تر نیز آورده است.

ذکر این نکته لازم است که خوشبختانه Meru Networks اساساً نیازی ندارد مانند اغلب محصولات دیگر در دنیا تنها با ترفند مخاطره آمیز بالا بردن سطح توان خروجی تجهیزات به شکل غیر استاندارد پوشش کاملی را در اختیار کاربران قرار دهد، چراکه مزیت تکنولوژیک این شرکت یعنی Wireless Virtualization در کنار هوشمندی کنترلر های آن پوشش کامل و بازده مناسب شبکه را در کنار سلامت کاربران فعال در شبکه تضمین نموده است و گواه این امر تاییدیه های متعدد سلامت این تجهیزات از رگولاتوری های معتبر دنیا می باشد. (در این خصوص توصیه می شود خصوصیات و امتیازات تکنولوژیک تجهیزات Meru Networks مجدداً مطالعه گردند.)

 

تاثیر WiFi بر سلامت انسان:

در بخش پایانی این گزارش، فارغ از بررسی رعایت استانداردهای مربوط به رگولاتوری های مختلف در دنیا از سوی تولیدکنندگانی چون Meru Networks، در رایطه با تحقیقات انجام گرفته برای اثبات عدم تاثیر ارتباطات WiFi بر سلامت انسان برخی منابع مستقل را معرفی می نماییم.

این تحقیقات همگی گویای این نتیجه هستند که اگر ارتباطات WiFi به شکل کنترل شده و با استاندارهای از پیش تعریف شده برقرار گردند بر سلامت کاربران حاضر در شبکه تاثیر منفی نخواهند داشت.

لینک نمونه این تحقیقات از دانشگاه پرینستون، بنیاد Health Physics Society و سازمان سلامت کانادا در ادامه ذکر می گردد:

- http://www.hc-sc.gc.ca/ewh-semt/radiation/cons/wifi/index-eng.php

- https://hps.org/hpspublications/articles/wirelessnetworks.html

- http://web.princeton.edu/sites/ehs/radiation/nirad.htm

در پایان لازم به ذکر است که هرگونه مدارک و اسناد تکمیلی در خصوص منابع استفاده شده در این گزارش توسط شرکت ساخت سیستم به عنوان نماینده انحصاری عرضه تجهیزات Meru Networks در ایران قابل ارائه می باشد.

 

مشتریان ساخت سیستم

Amar3.pngArya-Sasol.jpgcl-02.jpgcl-04.jpgcl-05.jpgcl-07.jpgcl-08.jpgcl-09.jpgcl-10.jpg
JoomShaper