آشنایی با تکنولوژی Wireless Virtualization

 

در مقوله پیاده سازی شبکه های بی سیم در ابعاد Enterprise دو روش و تکنولوژی پیاده سازی مطرح می باشد که اکثر برند های تجاری جهان از جمله Cisco از تکنولوژی قدیمی تر با عنوان Microcell بهره می برند در حالیکه کمپانی Meru Networks محصولات خود را بر پایه تکنولوژی Wireless Virtualization بنا نهاده است که پیشرفته ترین تکنولوژی در این زمینه محسوب می شود و امتیازات اختصاصی و برتری های مشهودی را به ارمغان آورده است.

           برای روشن تر شدن موضوع و تفاوت های اصلی دو تکنولوژی پیاده سازی شبکه های بی سیم در ادامه به مواردی اشاره می شود :

 

 

 • تکنولوژی Microcell که هم اکنون اکثر شرکتهایی نظیر Cisco از آن استفاده می کنند بر مبنای تنظیم اکسس پوینت های مجاور درکانال های مختلف برای جلو گیری از تداخل فرکانسی طراحی گردیده است. در نتیجه Channel Planning هم در مراحل طراحی و پیاده سازی و هم در نگهداری و تشخیص عیوب شبکه مورد نیاز خواهد بود حال آنکه در تکنولوژی Wireless Virtualization به دلیل تنظیم تمامی AP ها تنها بر روی یک کانال         (Air
  Ravesh4.jpgTraffic Control)
  اساساً بحث ChannelPlanning به شکلی که در شبکه های Micro Cell دیده می شود، موضوعیت نداشته و مزایای بسیار زیادیمانند نصب آسان و بدون دغدغه AP ها، عیب یابی ساده و برطرف سازی آن بدون نگرانی از تداخل فرکانسی و توسعه بسیار آسان شبکه را برای شبکه های Virtualized فراهم می کند.

 

 

 

 

 • در تکنولوژی Wireless Virtualization با توجه به نیاز به استفاده از تنها یک کانال فرکانسی در راه اندازی AP ها، امکان Channel Layering برای استفاده از سایر کانال ها جهت مصارفی مانند تفکیک ترافیک ارسال صدا و تصویر از Data و همچنین ایجاد Backup و یا افزایش ظرفیت انتقال فراهم می شود.

 

Ravesh1.jpg

 

 • در فناوریWLANVirtualized به هر کاربر یک Virtual Port اختصاص می یابد تا همانند شبکه های Wired بتوان سیاست های مختلف از جمله Rate Limit وPer firewall user را برای کنترل دسترسی کاربران به منابع مختلف شبکه در یک سازمان تعریف کرد، با این تفاوت که این پورت مجازی در تمامی نقاط شبکه بی سیم همراه کاربر منتقل می گردد.

 

 • در این فناوری نوین ، یک سلول پوششی یکنواخت وRavesh2.jpg همسان در مجموعه شبکه ایجاد می شود و عملاً هر کاربر ، مجموعه Access Point های موجود در شبکه را به صورت مجازی یک Access Point واحد و بزرگ می بیند؛ در نتیجه کلیه تنظیمات انجام شده برای هر کاربر در هر نقطه از شبکه معتبر می باشد و Roaming یکنواخت سبب می شود به هیچ وجه قطعی ارتباط در هنگام جابجایی کاربر رخ ندهد ،این امر در کاربردهای Real Time نظیر Voice/Video اهمیت بیشتری پیدا می کند .

 

 

 • تکنیک های جدید و پیشرفته ای همچون Air Time Fairness نیز در اینRavesh3.jpg تکنولوژی بکار رفته و مزایای فنی مناسبی را در اختیار کاربران قرار می دهد، از جمله عدالت در زمان دسترسی به فضای انتقال که بر اساس آن هر کاربر با سرعت متناسب کارت شبکه بی سیم خود از شبکه بهره مند شده و وجود سخت افزار های قدیمی در شبکه سبب کاهش بازدهی تجهیزات جدیدتر نمی شود.

 

 

 

 • با توجه به فراهم شدن مدیریت متمرکز شبکه بی سیم در این تکنولوژی ، صرفنظر از گستردگی شبکه و پراکندگی و تعداد بالای اکسس پوینتها، اشکال یابی و رفع اشکال از شبکه به سادگی و با سرعت بالا انجام شده و به نیروی فنی زیادی نیاز ندارد.

 

 • در این تکنولوژی با وجود نرم افزارهای سودمند مدیریتی و گزارشات مفیدی که ارایه می دهند ، امکان تحلیل وضعیت شبکه و برطرف سازی اشکالات قبل از بروز آنها فراهم است.

 

 • می توان با جدا سازی شبکه دسترسی میهمانان سازمان از شبکه اصلی سازمان و ای
  جاد محدودیت در دسترسی به منابع اطلاعاتی ، ایمنی شبکه را هنگام اتصال کامپیوتر میهمانان بهبود بخشید.

 

 

با توجه به برتری های تکنولوژیک Wireless Virtualization در بحث پیاده سازی شبکه های بی سیم Enterprise، تجهیزات برخوردار از این تکنولوژی در عمل تاییدیه فنی بسیاری از سازمان های دولتی و خصوصی کشورمان را بدست آورده اند و به شکلی که هم اکنون سه وزارت خانه، شش دانشگاه بزرگ، سه مجتمع صنعتی و پتروشیمی مُعظَم و بیش از بیست سازمان بزرگ و متوسط به این فناوری اعتماد و شبکه خود را با تجهیزات برخوردار از این تکنولوژی پیاده سازی نموده اند.  

تکنولوژی Wireless Virtualization برای اولین بار توسط کمپانی معظم Meru Networks     پیاده سازی و اجرا گردیده است. محصولات این کمپانی توسط شرکت ساخت سیستم در ایران عرضه و دو سال خدمات پس از فروش با استانداردهای شرکت Meru Networks به همراه آن ارائه می گردد.

 

خواندن 9240 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 ارديبهشت 1393 ساعت 09:17
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

 

مشتریان ساخت سیستم

Amar3.pngArya-Sasol.jpgcl-02.jpgcl-04.jpgcl-05.jpgcl-07.jpgcl-08.jpgcl-09.jpgcl-10.jpg
JoomShaper