مزیت های اختصاصی شبکه های Meru Networks

 

Wide-Places.jpg

 

 

ابداع تکنولوژی انحصاری Wireless Virtualization از سوی شرکت Meru Networks ، شبکه های بی سیم در ابعاد Enterprise را وارد مرحله جدیدی از لحاظ کارایی و قابلیت های عملیاتی نموده است. پیاده سازی این تکنولوژی در حوزه شبکه های بی سیم موجب شده که Access Point ها و کنترلرهای به کار گرفته شده در شبکه، فارغ از تعداد آنها، به شکل بسیار ساده ای توسط مدیران شبکه مدیریت شده و کاربران هم با بالاترین بازده کاری و بدون سردرگمی به شبکه متصل و از آن بهره گیری نمایند.

در شبکه های Virtualized بر خلاف شبکه های نسل های قبل، کل Access Point ها با هم یک سلول مجازی یکپارچه (Virtual Cell) را در شبکه برای پوشش کاربران تشکیل می دهند که این خصوصیت اینگونه در شبکه های بی سیم Enterprise ممکن شده که AMaziat1.jpgccess Point های مجاور در این شبکه می توانند بدون نگرانی از تداخل، همگی روی یک کانال فرکانسی کار کنند، در حالیکه در شبکه های بی سیم Enterprise نسل قبل، Access Point های مجاور حتماً باید کانال های فرکانسی متمایزی نسبت به هم می داشتند و این امر موجب می شد که محدوده تحت پوشش شبکه عملاً از چندین سلول (Micro Cell)، به تعداد Access Point های به کارگرفته شده در شبکه، تشکیل شوند. 

تکنولوژی متفاوت به کار گرفته شده در شبکه های Virtualized به این نسل جدید از شبکه های بی سیم Enterprise توانمندی های متمایز و برتری نسبت به شبکه های نسل قبل بخشیده که در ادامه با آنها بیشتر آشنا خواهید شد.

 

1 عدم وجود نقطه کور در شبکه:

در شبکه های بی سیم Virtualized به دلیل اینکه امکان تداخل فرکانسی Access Point های مجاور وجود ندارد و همه Access Point ها روی یک کانال فرکانسی در کنار هم می توانند کار کنند، نه تنها نسبت به شبکه های نسل قبل هیچ محدودیتی برای کاربران ایجاد نمی کنند، بلکه اگر نقطه ای در شبکه پوشش نداشته باشد با اضافه کردن Access Point در آن نقطه بدون نگرانی از تداخل در کار Access point های دیگر به سادگی می توان این معضل را بر طرف نمود. این در حالی است که در شبکه های نسل قبل به دلیل اینکه باید از تداخل فرکانسی Access Point های مجاور که روی کانال های متفاوتی کار می کنند جلوگیری شود، در مرز سلول های پوششی بین Access Point ها بعضاً نقاط کور پوششی ایجاد می شود.

 

2- اطمینان بیشتر و افزایش ظرفیت شبکه با استفاده از قابلیت Channel Layering:

در شبکه های بی سیم Virtualized به دلیل اینکه تمام Access Point ها در شبکه می توانند روی یک کانال فرکانسی یکسان تنظیم شوند، بدیهی است که بقیه کانال های فرکانسی آزاد خواهند بود. به عنوان نمونه برای پیاده سازی شبکه روی فرکانس 2.4GHz (802.11b/g/n) می توان همه Access Point ها را، روی کانال 1 تنظیم کرد که با این حساب کانال های 6 و 11 در شبکه مورد نظر آزاد خواهند بود. اینجاست که امکان Channel Layering در شبکه های Virtualized ممکن خواهد بود. در Channel Layering شما می توانید از کانال های فرکانسی آزاد در شبکه، برای Load Balancing بهره بگیرید به این معنا که مثلاً در یک سالن کنفرانس یا یک سالن نمایشگاهی که تراکم بسیار زیادی از کاربران وجود دارد، اگر ظرفیت اتصال کاربران در یک کانال فرکانسی Access Point ها پر شد، کانال های فرکانسی آزاد و لایه بندی شبکه می تواند ظرفیت پذیرش کاربران را در شبکه بدون نیاز به اضافه کردن تعداد Access Point ها به دو یا سه برابر افزایش دهد. کاربرد دیگر Channel Layering در شبکه های Virtualized این است که می توان برای رادیوهای فعال در یک کانال Redundancy ایجاد کرد که اگر یک رادیو در یک Access Point به هر دلیلی از کار افتاد، رادیوی دیگری در شبکه بتواند بلافاصله جای آن را بگیرد و ارتباط کاربران از شبکه به این دلیل قطع نشود. 

 

3- افزایش کیفیت و اطمینان به ارتباط در کاربردهای Real-Time، مانند ارتباطات صوتی و تصویری:

امروزه تمایل کاربران به بهره گیری از ارتباط صوتی و تصویری تحت شبکه های بی سیم به دلیل کاربردهای مختلف این بستر های ارتباطی در سازمان ها به سرعت در حال افزایش است. از سوی دیگر ارتباطات با کیفیت HD صدا و تصویر به شبکه های بی سیم بار زیادی تحمیل می کنند و یک شبکه بی سیم باید واقعاً قابل اطمینان باشد تا از عهده ایجاد چنین ارتباطی که در آن لحظه ها اهمیت بسیار دارند و به عبارتی Real-Time هستند، برآید. در شبکه های بی سیمVirtualized به دلیل اینکه کل شبکه تحت پوشش یک سلول یکپارچه مجازی (Virtual Cell) روی یک کانال فرکانسی قرار دارد، تصمیمات مرتبط با Roaming توسط تجهیزات به کارگرفته شده در بستر شبکه و نه تجهیزات ارتباطی کاربران اتخاذ می شود که این امر به معنای کیفیت بالا و ثابت ارتباطات صوتی و تصویری برای کاربران در حال حرکت در هر کجای شبکه خواهد بود. از سوی دیگر در شبکه های نسل قبل به دلیل اینکه کاربران هنگام حرکت از سلول های پوششی متعددی (بر خلاف شبکه های Virtualized که تنها یک سلول پوششی دارد) می گذرند، امکان ضمانت کیفیت صدا و تصویر وجود ندارد.

 

4- عدالت کامل در تخصیص پهنای باند بین کاربران با Air Time Fairness:

شبکه های بی سیم Virtualized به دلیل برخورداری از تکنولوژی Air Time Fairness به شکل کارآمدی پهنای باند شبکه را مدیریت نموده و به کاربران پهنای باند متناسب نیاز آنها تخصیص می دهند، به صورتی که با سیاست ها و اولویت های تخصیص یافته به کاربران تداخلی ایجاد نشود. این امر از سویی از اتلاف پهنای باند جلوگیری و رضایت کاربران و بازده بالا در کل محدوده شبکه را به دنبال خواهد داشت. در نمودار روبرو نشان داده شده که در صورت زیاد شدن تعداد کاربران در شبکه از 3 کاربر به 25 کاربر، راندمان در شبکه Virtualized همچنان در سطح بالای خود جهت تخصیص حداکثر پهنای باند به کاربران فعال درشبکه باقی خواهد ماند.

 

5-     ایجاد شبکه ای ایمن با اختصاص یک ارتباط اختصاصی و محافظت شده در شبکه بی سیم Maziat5.jpgVirtualized

عملکرد سوئیچ شبکه مجازی به گونه ای است که قابلیت اعتماد لازم را همانند شبکه Wiredایجاد می کند. هیچ امکانی به لحاظ شنود اطلاعات کاربران وجود ندارد. Virtual cell به همراه Air Firewallکه یک تکنیک پیشرفته است می تواند Access Pointهای غیر مجاز (Rogue)را قبل از دسترسی شناسایی و از ورود آن ها به شبکه جلوگیری نماید، حتی در زمانی که که ترافیک داده در شبکه جریان دارد.

 

 

 

6- پیاده سازی ساده تر شبکه در قیاس با شبکه های نسل قبل:

در شبکه های بی سیم Virtualized کل شبکه در شکل یک سلول پوششی مجازی یا Virtual Cell توسط تجهیزات Meru پیاده سازی می شود و اساساً تداخل فرکانسی بین Access Point های Meru با هم متصور نیست چراکه همه آنها روی یک کانال کار می کنند. به علاوه در این نسل جدید از شبکه های بی سیم Access Point ها کاملاً به شکل Plug-and-Play به شبکه متصل می شوند چراکه پس از اتصال، کلیه تنظیمات بلافاصله از کنترلر روی آنها Download و عملیاتی خواهد شد. بر این اساس امور پیچیده ای همچون Channel Planning موضوعیت نخواهد داشت.

 

7- عملکرد مشابه شـبکه های بی سیم Virtualized در قیاس با شبـکه های Ethernet مبتنی بر سوئیچ:

از منظر برنامه های کاربردی و کاربران شبکه، پورت های مجازی در شبکه های بی سیم Virtualized همانند پورت های Ethernet دارای خصوصیاتی چون قابلیت اعتماد بالا و قابلیت پیش بینی بازده هستند. تفاوت عمده این دو این است که کاربر در شبکه Ethernetبه پورت Ethernetمتصل بوده و ساکن است در حالیکه در شبکه بی سیم Virtualized، کاربر در کل محدوده شبکه می تواند جابجا شود. علاوه بر این در سایر زمینه ها از جمله اختصاص پهنای باند و منابع شبکه انعطاف بیشتری در شبکه های Virtualized بر حسب نیاز کاربر وجود دارد. در این شبکه نسل جدید هر کاربر به طور مستقل و از طریق مسیر مختص به خود به شبکه متصل بوده و فقط به منابعی که از قبل تعریف شده دسترسی خواهد داشت و همانند شبکه Wired این ارتباط اختصاصی بوده و قابلیت اطمینان و کیفیت سرویس دهی لازم را داراست بدون اینکه رقابتی برای دسترسی به پهنای باند موجود بین کاربران وجود داشته باشد. از نظر کاربر، او به یک Access point مجازی متصل است و فرقی نمی کند که کجای محدوده شبکه قرار داشته و یا نیازی به تغییر کانال یا BSSID در طول مسیر شبکه داشته باشد. در شبکه های Meru پیوستگی شبکه کاملاً احساس می شود و بازده ارسال و دریافت داده ها کاملاً قابل پیش بینی می باشد . 

خواندن 10053 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 ارديبهشت 1393 ساعت 08:16
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

 

مشتریان ساخت سیستم

Amar3.pngArya-Sasol.jpgcl-02.jpgcl-04.jpgcl-05.jpgcl-07.jpgcl-08.jpgcl-09.jpgcl-10.jpg
JoomShaper